Smithville High School Committed to Excellence

Skip to main content
Mobile Menu

Athletics Home

Athletics Webpage Header
 
Smithville Athletics
 
Cyril Adkins, Athletic Director                                      Bonnie Besetzny, Girls Coordinator
[email protected]                                             [email protected]
Boys Office Ext: 6850                                                     Girls Office Ext: 6860
Main Office: 512-237-2451
Fax: 512-237-5643
 
___________________________________________________
 
Smithville ISD is classified by the University Interscholastic League (UIL) as a 4A school district.  We offer the following sports as part of our Athletics program:
 
  • Baseball
  • Basketball
  • Cross Country
  • Football
  • Golf
  • Powerlifting
  • Soccer
  • Softball
  • Tennis
  • Track & Field
  • Volleyball
 
 
2022-2023 Athletic Department Success
 
Tiger Cross Country
3rd Place Team-Regional Qualifiers
 
 
 
 
2021 - 2022 Athletic Department Success
 
Lady Tiger Softball
2nd Place in District

Brooke Otto - Offensive MVP

Nikolette Schmidt - Defensive MVP

Gabriela Leal - 1st Team Infielder

Kiyanna Sampson - 1st Team Outfielder

Claire Kennon - 1st Team Utility Player

Abigail Kennon - 2nd Team Infielder

Marlee DeLeon - 2nd Team Pitcher

Hadlee Ladewig - 2nd Team Outfielder

Kiara Trevino- Honorable Mention Infielder

Cierra Adkins - Honorable Mention Outfielder

 
Lady Tiger & Tiger Tennis

Lady Tiger District Team Champions

1st place Boys Doubles -- Blake Segel and Clayton Bolt
1st place Girls Doubles -- Annie Schuck and Lucy Slepekis
2nd place Girls Doubles -- Kylie Rosborough and Marissa Igoe
2nd place Mixed Doubles -- Monica Lewis and Chris Piraino

 

Lady Tiger Soccer
Bi-District Qualifiers
 
Lady Tiger Powerlifting
State Qualifiers

Anyeli Jaramillo Romero 

Paris O’Neal 

Gabriela Leal 

 

Tiger Basketball
1st Team All-District -- Joseph Mokry, Charles Hodge IV
2nd Team All-District -- Tyson Hancock, Ramonz Adams
Honorable Mention -- Camden Hippler, Derrick Roberson, Braden Vacek 
 
Lady Tiger Basketball
Bi-District Qualifiers
First Team All-District - Arabella Gutierrez and Rachel Frerich 
 
Second Team All-District - Hadlee Ladewig 
 
Honorable Mention - Monica Lewis, Angel Bryan, Avery Bezner,
Kylie Tiner, Kiyanna Sampson, and Cierra Adkins 
 
Academic All-District - Cierra Adkins, Hadlee Ladewig, Arabella Gutierrez,
Avery Bezner, Angel Bryan, Kylie Tiner, and Kiyanna Sampson 
 
Tiger Football
Bi-District Qualifiers
 
Lady Tiger Volleyball
Bi-District Qualifiers
All-District MVP - Kiyanna Sampson
Defensive MVP - Brooke Otto
District 1st team - Hadlee Ladewig and Kinsey Goertz
District 2nd team - Karsyn Randall, Claire Kennon, and Lauren Hanslik
 
Academic All-District - Winter Mares, Taylor Yates, Kiyanna Sampson,
Brooke Otto, Hadlee Ladewig, Kinsey Goertz,
Lauren Hanslik, Clare Kennon,
Daucie Davis, and Ashlyn Wilhelm 
 
Honorable Mention - Taylor Yates and Winter Mares
 
Lady Tiger Cross Country
3rd Place District Team - Regional Qualifiers
Tiger Cross Country
3rd Place Team - Regional Qualifiers
_____________________________________________________________
 
2020-2021 Athletic Department Success
 

Lady Tiger Track

Area Qualifiers

Mihyia Davis – 100 M

Kiyanna Sampson, Brooke Otto, Nikolette Schmidt, Mihyia Davis – 4 x 100 M Relay

Nikolette Schmidt – Pole Vault

Regional Qualifiers

Mihyia Davis – 100 M

Kiyanna Sampson, Brooke Otto, Nikolette Schmidt, Mihyia Davis – 4 x 100 M Relay

Nikolette Schmidt – Pole Vault

State Qualifier

Nikolette Schmidt – Pole Vault (5th Place)

 

Tiger Track

Area Qualifiers

Tyson Hancock – 400  M

Blake Segel, Braden Vacek, Tharon Green, Kaulin Schubert – 4 X 200 M Relay

LaDarian Sullivan, Braden Vacek, Kaulin Schubert, Armante Chase – 4 X 100 M Relay

Armante Chase – Long Jump

Armante Chase – Triple Jump

Charles Hodge IV – High Jump

Layton Garrison  - Pole Vault

 

Regional Qualifiers

Tyson Hancock – 400 M

Brice Chabot – 100 M 

Brice Chabot – 200 M 

Charles Hodge IV – 400 M 

 

State Qualifiers

Brice Chabot – 100 M (7th Place)

Brice Chabot – 200 M (7th Place)

Charles Hodge IV – 400 M (7th Place)

 

Tiger Baseball - Bi-District Qualifiers

Lady Tiger Soccer - Bi-District Qualifiers

Tiger Soccer - Bi-District Qualifiers

Tiger Golf

Lady Tiger Tennis

Tiger Tennis

 

Lady Tiger Powerlifting

Regional Qualifier

Emma Huerta

State Qualifier

Emma Huerta - State Qualifier

 

Lady Tiger Basketball - Bi-District Qualifier

Tiger Basketball - Bi-District Qualifier

Tiger Football – Bi-District Qualifier

Lady Tiger Volleyball - Bi-District Qualifier

 

____________________________________________________________________________
 

UIL Covid-19 Athletics Information

___________________________________________________________
Important Athletic Documents